Projekt "Živim zdravo"
Autor: Martina Kopić Hat, 19. 4. 2015.

Učenici OŠ Blage Zadre su 15. travnja 2015. godine  prezentirali što su sve radili tijekom školske godine u sklopu projekta „Živim zdravo“. Na početku školske godine učitelji su se dogovorili da ovogodišnji školski projekt bude o zdravlju te ga nazvali „Živim zdravo“ .

Počelo se s anketama. Prvu anketa je provedena za Hrvatski olimpijski dan i njome se ispitalo kakvim i koliko često se učenici bave sportskim aktivnostima. Druga anketa je provedena za Dan kruha i njome su se ispitale prehrambene navike naših učenika. Rezultate anketa razrednici su prezentirali učenicima na satu razrednika i nakon toga se dogovorili s učenicima što će raditi u sklopu projekta.

Tema projekta je široka pa su razredni projekti bili šaroliki. Prezentirane su zaboravljene igre koje su igrali naši roditelji kako bi se potaknulo učenike na boravak na svježem zraku i igru s prijateljima, a ne računalom. Napravljene su kuharice: kuharica s receptima od zdravih namirnica i kuharica s receptima naših baka. Obje kuharice donose recepte bez konzervansa i  pojačivača okusa. Demonstrirane su vježbe  koje se mogu izvoditi na stolici, odnosno radnom mjestu, i pokazuju kako za tjelovježbu nije potreban veliki prostor, a imaju velik utjecaj na očuvanje zdravlja. U suradnji s Poljoprivrednom zadrugom Lovas dobiveni su podatci o tome koliko se puta voće i povrće mora špricati da bi zdravog izgleda stiglo na police trgovina. To otkriće nam se nije uopće svidjelo jer smo saznali da se jabuke, koje jako volimo jesti, špricaju oko 20 puta. Tijekom ostvarivanja ovoga projekta učenici pojedinih razreda postali su pravi mali kuhari te su osim prikupljanja zdravih recepata i pripremali zdrava jela: vegetarijanske pizze, zdrave kolačiće, kruhove s raznim vrstama brašna i raznim sjemenkama i zdrave napitke- smoothie.

Učiteljica Patricija Burazin

Izvor: www.os-blage-zadre-vu@skole.hr