Memento prijateljstva
Autor: Magdalena Radić, 26. 5. 2015.

Učenici 4.a razreda s učiteljicom Patricijom Burazin u ožujku su se pridružili projektu "Memento prijateljstva". To je projekt koji obuhvaća 80 škola i stotinjak učitelja koji su se okupili preko eTwinninga, portala za međunarodnu suradnju i razmjenu ideja učitelja i učenika diljem zemalja Europe i svijeta.

Od ožujka do svibnja učenici su na satu razrednika sudjelovali na pet radionica: Pohvaljujem te; Dobrota je u nama i oko nas; Različiti ne, isti-različiti, ne isti; Cvijet vrlina i Izrada mementa.

Učenici su kroz radionice imali priliku puno naučiti o građanskim kompetencijama i socijalnim vještinama, stjecati znanja o sebi kroz prepoznavanje i razumijevanje svojih emocija, prihvaćati i tolerirati različitost, jačati odgovornost prema sebi i drugima, naučiti zastupati i štititi svoja i tuđa prava, mirno rješavati sukobe, uspješno komunicirati verbalnim i neverbalnim načinima, a izradili su i svoj osobni memento - podsjetnik na usvojene vještine i pravila ponašanja u skupini koji su uvezali u malu knjigu.

Na kraju ovoga projekta bio je roditeljski sastanak na kojemu se dogodio najsvečaniji dio kada su svi učenici sa svojim roditeljima i učiteljicom potpisali ugovor i obvezali se da će usvojena i dogovorena pravila ponašanja poštovati i provoditi u svakodnevnim sizuacijama u školi, obitelji i drugim društvenim zajednicama.

Izvor: www.os-blage-zadre-vu.skole.hr