preskoči na sadržaj

Osnovna škola Blage Zadre

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

E-DNEVNIK

e-Dnevnik

 

Školski autobus

 

Školsko zvono

Pratite nas

         Facebook stranica škole

                

         Instagram stranica škole

                

KONTAKTI ZA POMOĆ

           

           

           

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 11. 2017.

Ukupno: 291233
Danas: 99
VIJESTI
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan hrvatske knjige
Autor: Ivana Šakić, 22. 4. 2018.

22. travnja - Dan hrvatske knjige


            Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine Dan hrvatske knjige  obilježava se 22. travnja u spomen Marku Maruliću.

            Naime, 22. travnja 1501. godine Marulić je dovršio i potpisao svoju Juditu, ep koji je želio približiti onima koji ne znaju latinski jezik te je zato tumači na hrvatskom jeziku, splitskom čakavštinom i štokavštinom. Tako se Marulićeva Judita  smatra prvim umjetničkim epom koji je ispjevan na hrvatskome jeziku, a Marka Marulića zahvaljujući tome zovemo ocem hrvatske književnosti.

Obilježimo Dan hrvatske knjige na najbolji mogući način-čitajući knjige hrvatskih autora!

Evo i prijedloga za učenike od 1. do 8. razreda:

1.r. HRABICA, ŽELJKA HORVAT- VUKELJA

U slikovnici Hrabrica Željke Horvat Vukelja saznat ćete kako je jedna palačinka pomogla Perici da nauči voziti bicikl.

Ovo je idealna priča za svakog prvašića koji tek kreće u školu i mora se suočiti s novim izazovima i iskušenjima. “Hrabrica” govori kako svaki trud mora biti nagrađen. Hrabrošću i upornošću mogu se savladati sve poteškoće i problemi.

2.r. PRONAĐENO BLAGO, NADA IVELJIĆ

Priča za djecu o pronađenom blagu priča je o prekrasnim dvorcima koji se nalaze na lokacijama diljem Hrvatske, a koji predstavljaju kulturnu baštinu naše zemlje. Ova je priča inspirativna, zanimljiva i vesela. Čitatelje uči i vraća u neka davna vremena koja su uistinu postojala, a svjedoci toga vremena su upravo dvorci koje ćete poželjeti posjetiti nakon šro pročitate ovu priču.

3.r. JURNJAVA NA MOTORU, SLAVKO KOLAR

Ovo je dječja pripovijetka koja nam opisuje zgode nestašnog dječaka koji je inače živio na selu, ali sada se našao u gradu gdje će doživjeti zanimljivu pustolovinu. Autor je ovim djelom u prvom redu htio zabaviti i nasmijati najmlađe čitatelje tako da ono spada pod humoristične pripovijetke. Također nas navodi i na to da kada već upadnemo u nevolju, kako bismo se trebali ponašati i kakve nam osobine za to trebaju.

4.r. BUM TOMICA, SILVIJA ŠESTO

Bum Tomica je "srednji" dječak u obitelji i on nam prepričava razne događaje iz svoje obitelji, škole, susjedstva... Događaji koji se ponekad doimaju kao teški i nepremostivi problemi često ispadaju smiješni i nedostojni da se zbog njih nerviramo. Česti uzrok zapleta i pokretač radnje većine priča je najmlađi brat Darko zvan Piksi. Razlika u godinama između braće i starije setre također je uzrok brojnih zavrzlama. Priče prate odrastanje glavnih likova, njihove vrtićke i školske ljubavi, otvoreno govori o problemima u društvu, međuljudskim odnosima unutar djece, kao i unutar obitelji. Bum Tomica ne zazire iznijeti ni tzv. "prljavo rublje", koje se ponekad kroz dječja usta prostre pred cijelim svijetom.

5.r. TROJICA U TRNJU, PAVAO PAVLIČIĆ

“Trojica u Trnju” zanimljiv je i uzbudljiv kriminalistički roman. Glavni junaci su trojica dječaka i prijatelja koji pohađaju osnovnu školu. Imaju izražen osjećaj za pravdu, humani su i pošteni. Sva trojica su radoznali i vole pustolovine, a jedna prava će im se i dogoditi kad jedan od prijatelja nestane. Tako se  nađu usred prave akcije i pomognu policiju pri hvatanju opasnih zločinaca.

6.r. ČVRSTO DRŽI JOY-STICK!, JOSIP CVENIĆ

Velika Černobilska nesreća koja se dogodila 1986. godine motivirala je pisca na stvaranje ovoga nagrađivanog romana. Trinaestogodišnji Nino, ljubitelj računalnih  igara, običan je dječak sve do trenutka kada je postavljen pred najtežu igru u životu: treba pobijediti tešku bolest. U ovoj "igri" on nema rezervne živote, ali ima brojne pomagače. Svi oko njega, roditelji, prijatelji, liječnici, silno se trude da mu pomognu. Upoznao je i Jasnu, svoju sretnu zvijezdu.

Sebi i svojim bolesnim prijateljima Nino poručuje: Držite čvrsto joy-stick!

7.r. ČUJ, PIGI, ZALJUBILA SAM SE, BRANKA KALAUZ

Roman gotovo u cijelosti oblikovan u kratkim, živim, brzim, duhovitim verbalnim nadmetanjima. Razgovor vode tolerantna, moderna, otkvačena, ponekad i neozbiljna majka i njena četrnaestogodišnja kći Anči.

Tu i tamo pojave se  još i otac ili Ančini školski prijatelji i prijateljice. Teme razgovora su uvijek aktualne - tulumi, maturalac, izbor odjeće, kozmetika, izlasci i ono najvažnije - ljubav. Svako malo Anči je ponovo zaljubljena do ušiju i misli da je to ono pravo.

8.r. BILJEŠKE JEDNE GIMNAZIJALKE, NADA MIHELČIĆ

U romanu je na zanimljiv način ispričana sudbina nadarene djevojčice čiji su roditelji nastradali u prometnoj nesreći. Uz podršku starijeg brata Luke, pomorca, ona traži mogućnosti za smisleni život zadržavajući pozitivan stav. Mlada junakinja živi sama u Zagrebu, a sportom pobjeđuje tugu, te snagom volje i vedrinom uspijeva držati korak s vršnjacima.  Ona uspijeva voditi brigu o kući, svome psu i posvećuje se školi što njene odlične ocjene i pokazuju.

Magdalena Radić, knjižničarka

Ivana Šakić, učiteljica razredne nastave





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju