Dan zaštite životinja
Autor: Ivana Šakić, 4. 10. 2019.

Svjetski dan zaštite životinja

4.10. Svjetski dan zaštite životinja

Svjetski dan zaštite životinja, obilježava se svake godine 4. listopada. Prvi put počeo se obilježavati 1931. godine tijekom konvencije ekologa u Firenci, a njegov je cilj bio upozoriti na položaj ugroženih životinja. Otad do danas obilježava se u svim zemljama.

Datum 4. listopada odabran je jer se tada obilježava svetkovina sv. Franje Asiškog, svetca zaštitnika okoliša i životinja.

Pod geslom da je Svjetski dan životinja posebna prilika za svakoga tko skrbi o životinjama, misija je SDŽ-a proslaviti životinjski život u svim njegovim oblicima, proslaviti odnos čovječanstva sa životinjskim carstvom, priznati različite uloge koje životinje imaju u čovjekovu životu, priznati i biti zahvalan na načinu kojim životinje obogaćuju čovjekov život.

Središnja ideja ovog dana postalo je isticanje važnosti ostalih životinjskih vrsta s kojima čovjek dijeli planet, onih životinja koje su sve češće žrtve čovjekove sebičnosti, sadizma i nasilja. S obzirom na sve, obrazovanjem i javnim aktivnostima boraca za zaštitu životinja nastoji se stvoriti nova kultura poštovanja i senzibilnosti, koju gaji sve više ljudi u skladu sa svojim mogućnostima, čime bi ovaj svijet postao pravedniji za sve koji u njemu žive.

Izvor: wikipedija

Foto: pexels

Učenici 3. b jako vole životinje... heart

Blaž i Diego