Projekt šafran
Autor: Ivana Šakić, 6. 11. 2019.

Osmaši u Projektu Šafran

Sadnja šafrana u vrtu škole

Projekt Šafran (engl. The Crocus Project) je međunarodni projekt u koji su uključena djeca od 11 do 18 godina. Ovaj je projekt pokrenula irska zaklada za obrazovanje o holokaustu, a u Republici Hrvatskoj ga provodi Javna ustanova Spomen područje Jasenovac. Ove se godine i naša škola pridružila ovom projektu. Projekt kroz sadnju lukovica šafrana na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanjem djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Danas su učenici osmih razreda sa svojim razrednicima u vrt škole zasadili lukovice šafrana te nam sada preostaje čekati pojavu žutih vjesnika proljeća. Cvjetovi će nas podsjetiti na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi za vrijeme nacističke vladavine te na šest milijuna Židova koji su ubijeni u koncentracijskim logorima.

Nadamo se blagoj zimi te da će nas 27. siječnja, kada ćemo obilježiti sjećanje na žrtve holokausta, dočekati cvjetovi u vrtu.

Marinko Uremović, učitelj engleskog i njemačkog jezika