« Ožujak 2020 »

Putujemo Europom

ŠKOLSKI PROJEKT: Učenici OŠ Blage Zadre putuju Europom

Učenici i učitelji ove školske godine upoznaju Europu na malo drugačiji način.
"Putuju" nekim zemljama iz europskih regija te dolaze do spoznaja o prirodnim i društvenim obilježjima dodijeljene im zemlje. U projekt su uključeni učenici od 5. do 8. razreda koji samostalno i uz podršku svojih razrednika istražuju te izlažu svoja otkrića ostalim učenicima. Putovanje će trajati do 9. svibnja kada se obilježava Dan Europe.

Prva predstavljena zemlja je Francuska koju su istražili i prezentirali učenici
6.b razreda.

Druga predstavljena zemlja je Norveška koju su istražili i prezentirali učenici
5.b razreda.

Treća predstavljena zemlja je Danska koju su istražili i prezentirali
 učenici 7.b razreda

Četvrta predstavljena zemlja je Njemačka koju su istražili i prezentirali učenici
5.a  razreda

Peta predstavljena zemlja je Mađarska koju su istražili i prezentirali učenici
8.a  razreda

Šesta predstavljena zemlja je Ujedinjeno Kraljevstvo koju su istražili i prezentirali učenici 7.a

Sedma predstavljena zemlja je Grčka koju su istražili i prezentirali učenici 8.b

Osma predstavljena zemlja je Rusija koju su istražili i prezentirali učenici

8.a i 8.b

Osvrt na pojekt

Putujemo Europom

"Noaoružani“ znatiželjom, željom i voljom učenici su vrlo temeljito obavili istraživanje dodijeljene im zemlje.

Prvi su nastupali učenici 6.b razreda. Nije im bilo lako. Proputovali su Francusku uzduž i poprijeko. U Parizu, gradu ljubavi, penjali se na Eiffelov toranj, plovili rijekom Seinom te degustirali sireve neobičnih mirisa i okusa.

Dansku nam je predstavio 7.b razred. Mala je to zemlja vrlo sretnih ljudi. Učeničku pozornost najviše je držao grad Billund- kolijevka lego kocaka. Hans Chrisitan Andersen im se sada učinio puno zanimjivijim nego što su ga doživjeli na satima lektire. Ako ste uspjeli uloviti koji danski keksić na maloj degustaciji, uvjerili ste se kako su fini i ukusni.

Iako su najmlađi od viših razreda, ozbiljno su shvatili svoj zadatak. 5.b je predstavio Norvešku. Oduševila ih je svojim očuvanim prirodnim ljepotama: fjordovima, jezerima i šumama.

Jednog se petka pojavio i razred s govorom na jeziku koji mališani nisu prepoznali, ali oni koji ga uče na izbornoj nastavi shvatili su da je to njemački. Bio je to 5.a razred. Provozali su se mercedesom i volkswagenom od bavarskih dvoraca i Alianz arene do Brandenburških vrata u Berlinu i u pauzama prigrizli bavarske perece i „wurstove“. Kako put nije bio naporan, ostalo je snage i za plesanje polke.

8.a razred pokušao je razumjeti mađarski jezik, ali bez puno uspjeha. Prije su uspjeli složiti Rubikovu kocku nego progovoriti na tom čudnom, ugrofinskom jeziku. Neki su tek na ovoj prezentaciji otkrili da nas Dunav i Baranja povezuju.

8.b nas je uveo u umjetnost i povijest Grčke, a kako je sve bilo začinjeno ljubavnom pričom, publika je ostajala bez teksta makar što nisu bili na Olimpu. Ples sirtaki baš se prigodno poklopio s obilježavanjem Dana plesa i bio je pravi pogodak. Nastavilo se plesati i pod ostalim odmorima tijekom dana.

7.a istražio je Ujedinjeno Kraljevstvo kao slavni Sherlock Holmes. Odigrali su prijateljsku utakmicu s NK Arsenalom. Oni hrabriji vozili su se na London Eye. Ugledavši marljive istraživače, kraljica Elizabeta pozvala ih je na čaj s mlijekom u Buckingham Palace.

Kako nam osmaši uskoro odlaze iz škole, odlučili su se za zajedničko putovanje Rusijom kako bi što duže potrajalo jer ipak je to najveća država na svijetu.

Projekt je završio upravo danas, 9.svibnja, kada se obilježava Dan Europe!