Godišnjica pogibije Blage Zadre
Autor: Ivana Šakić, 16. 10. 2018.

Obilježena godišnjica pogibije Blage Zadre

Danas, 16. listopada, prisjećamo se  pogibije general bojnika Blage Zadre, po kojem  naša škola nosi ime i što nas čini osobito ponosnima.

Blago Zadro rođen je 1944. u Gornjim Mamićima u susjednoj Bosni i Hercegovini, a u dobi od deset godina s obitelji je doselio u Vukovar. Nakon završene škole, zaposlio se u tvornici "Borovo". Kad je izbio Domovinski rat, u Blaginom srcu nije bilo dvojbe oko toga treba li braniti svoju Hrvatsku i svoj dom u Borovu naselju. Dok je većina zapovjednika govorila vojnicima da idu naprijed, da idu u napad, Blago će ostati zapamćen po poviku: "Za mnom!"
16. listopada 1991. godine, kad je na Vukovar palo više od 10 000 granata, Blago je poginuo, braneći svoj grad, na križanju Vinogradske i Kupske ulice.
Godišnjicu njegove herojske smrti učenici naše škole ove su godine obilježili nizom aktivnosti. Svi razredi zapalili su svijeće pred njegovom bistom, koja krasi prednji ulaz škole, potom su učenici osmih razreda, skupa s pjevačkim zborom, pod vodstvom učiteljice glazbene kulture Kristine Šimunović, odali počast Blagi Zadri pred Spomen domom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, mjestu svima poznatom i pod nazivom "Kod tenka". Tamo je, uz paljenje svijeća, nekoliko učenika pročitalo svoje literarne radove, dok je pjevački zbor otpjevao nekoliko prigodnih pjesama.